Menu Zavřeno

Často kladené otázky


Příjezd a odjezd

Čas příjezdu je mezi 15. a 20. hodinou, čas odjezdu do 10. hodiny dopoledne. V celém domě se přezouváme, vzhledem k dlažbám na chodbách doporučujeme přezůvky. V případě potřeby je můžeme zapůjčit. Pokud před odjezdem na konci pobytu svlečete povlečení a prostěradlo a odnesete odpadky, uděláte nám radost.

Pohyb kolem domu v zimě

Při pohybu kolem domu v zimě dbejte zvýšené opatrnosti – možnost pádu sněhu ze střechy při teplotách nad 0°C, pokud předtím sněžilo a sníh zůstal na střeše. Nepouštějte děti na sněhovou haldu pod vchodem – možnost pádu sněhu ze střechy. Při pohybu po schodištích – včetně venkovního před vstupem – se přidržujte zábradlí.

Úklidové prostředky / lůžkoviny

Pokud budete v průběhu pobytu potřebovat vysavač, smeták, čisticí prostředky, toaletní papír atp., jsou vám k dispozici. Úklidové a mycí prostředky jsou v koupelnách, vysavač na chodbě, pokud schází toaletní papír, ozvěte se.

Malým dětem se může stát, že se v noci počůrají – pokud se to při pobytu u nás stane i vašim dětem, nenechávejte si to prosím pro sebe, ale hned nám o tom řekněte – povlečení, prostěradlo, chránič matrace i její potah můžeme ihned vyprat v pračce a usušit v sušičce.

Vytápění

Vytápění domu zajišťujeme dřevokotlem ATMOS, topíme jen dřevem.

Teplotu v apartmánech pro vás udržujeme na cca 20-22 °C (teplotu a vlhkost v každém apartmánu monitorujeme bezdrátovým čidlem). Standardní normovaná teplota obytných místností stanovená podle vyhlášky č. 194/2007 Sb. je 20 °C. V chodbách mimo prostory apartmánu jsou teploty nižší. Kromě koupelen jsou v apartmánech digitální bezdrátové termostatické hlavice – pokud potřebujete upravit teplotu (zvýšit – např. na sušení oblečení, snížit na noc atp.), dejte nám prosím vědět, nastavíme pro vás optimální teplotu, či týdenní program vytápění. Teplota je řízena centrální jednotkou, proto nemůžete hlavice ovládat sami. Díky centrální jednotce lze nastavovat teplotu nezávisle pro každý apartmán.

Naopak v koupelnách na žebříčcích jsou termostatické nebo otočné hlavice, kde si teplotu nastavíte podle potřeby. Koupelnové žebříčky jsou napojeny na ústřední topení. Pro vysoušení oděvů používejte přenosné elektrické žebříčky s časovačem.

Větrání

Jelikož se obytné apartmány nachází v patře, kde stavební konstrukce tvoří sádrokartonový strop a příčky s parozábranami, nemá přebytečná vlhkost vzniklá provozem koupelny, vařením a pobytem osob kam unikat. Proto je pro váš spokojený pobyt a také pobyt dalších hostů, kteří se ubytují po vás, velmi důležité správné větrání.

V koupelně je potřeba po sprchování z důvodu nadměrné vlhkosti zapnout ventilátor (vypínač vedle zrcadla) a nechat běžet alespoň jeden cyklus – ventilátor se po cca 5 minutách sám vypne. V obývací místnosti v zimním období větrejte intenzivně a krátce (otevřte obě křídla oken společně se střešními okny – pokud nejsou pod sněhem), při plně otevřených oknech postačí vždy max. 5-10 minut a to nejlépe několikrát denně (např. ráno, před odchodem na výlet, po obědě a před spaním). Intenzivní větrání několikrát denně je řádově účinnější a ekologičtější, než kdybyste měli otevřené okno tzv. na „větračku“, navíc v zimních měsících celodenní nebo noční větrání není možné (termostatické hlavice by se uzavřely a netopily by) – tímto způsobem prosím nevětrejte. Střešní okna otvírejte ze schůdků, otevírání je umístěno vysoko. Pokud je vám v noci příliš teplo, upravíme vám nastavení topení tak, aby přes noc byla v apartmánu příjemná teplota. Před opuštěním apartmánu vždy zavírejte všechna okna, zejména střešní (na horách se mění počasí velice rychle a může přijít silný déšť nebo sněžení).
Jak správně větrat se dozvíte např. zde.

Voda / teplá voda

V celém domě je k dispozici vynikající pitná pramenitá voda z vlastní studny. Prosíme vás o šetrné hospodaření s vodou, množství v rezervoáru ve studni není neomezené.
Teplá voda putuje do koupelen a kuchyně z bojleru, který je umístěn v přízemí. Chvilku trvá, než doteče teplá voda až k vám.

Obědy

Od pondělí do pátku vám můžeme zprostředkovat dovoz obědů z kounovské restaurace Zlatý potok. Výběr je ze dvou jídel + polévka. Každou středu je v nabídce dršťková polévka (včetně jednoho rohlíku :-).

Jídlo je vhodné objednat týden dopředu – před příjezdem Vám pošleme jídelní lístek, abyste si mohli vybrat. Dovážka jídla je kolem 12. hodiny. Jídlo Vám předáme v jídlonosiči, který nám po obědě odevzdáte. Jídlo je už jen potřeba ohřát.

Grilování

U nového venkovního sezení je k dispozici gril na dřevěné uhlí. Pomůcky vám zapůjčíme, přivezte si však vlastní brikety nebo dřevěné uhlí.

Odpadky

V Šedivinách se odpadky vyvážejí z jednoho centrálního místa, nemáme vlastní popelnice (popeláři by v zimě nedojeli). Popelnice včetně kontejnerů na tříděný odpad (papír, plasty, sklo) a bioodpad  jsou vzdálené 150 metrů od domu směrem dolů k hlavní silnici – po levé straně. Pokud třídíte odpad, můžete prázdné lahve atp. průběžně vynášet do kontejnerů, např. cestou na výlet. To platí i o odpadcích, kterých byste se rádi co nejdříve zbavili (dětské plíny atp.). Při odjezdu nám ulehčíte práci, pokud odpadky vyhodíte do popelnice a kontejnerů.

Biodpad (slupky od brambor, zeleniny, čajové sáčky mimo plastových „pyramid“, kávu, ohryzky od jablek atp. – ne však maso, kosti nebo více zbytků od jídel) můžete uložit přímo u nás do černého kompostéru u potoka. Na stejném místě je i modrý kovový barel, do kterého můžete vyhazovat plechovky (hliníkové plechovky od nápojů do zavěšené síťovky).

Cyklisté vítáni

V rámci programu cyklisté vítáni je možno dojednat pobyt na jednu noc (platí informace v ceníku o příplatku / minimálních sazbách + sleva od 3. osob). Všechny apartmány jsou vybaveny kuchyňkou + je možné domluvit snídaně (např. croissant menu nebo ovesná kaše + capuccino atp.). Kola lze uzamknout v kolárně, ke které mají přístup pouze ubytovaní hosté. V kolárně je zásuvka 240 V pro dobití baterie elektrokola. Je zakázáno zde dobíjet poškozené baterie. V kolárně je i pumpička a základní nářadí na údržbu kol. Vyprání a sušení oblečení za paušální poplatek 70 Kč.

Elektromobily – dobíjení

Máte elektromobil a zajímá vás, zda ho u nás můžete dobít? Ano, je to možné – dobíjení je možné střídavým proudem z třífázové elektrické zásuvky na tzv. motorový proud – 400 Voltů. U vaší nabíječky musíte mít redukci na vidlici s pěti kolíkem. Aktuální maximální dobíjecí proud je 16 A. Cena za dobití je 9 Kč za 1 kWh pro ubytované hosty, 10 Kč za 1 kWh pro ostatní.

Bezdrátové připojení k internetu

K dispozici je samostatné internetové připojení. Dosah wifi signálu je ve všech apartmánech. Připojit na wifi se můžete pomocí QR kódu na dveřích apartmánů.

Pokud sami disponujete telefonem podporujícím LTE a datovým tarfiem, naleznete u nás LTE signál Vodafone, T-Mobile i O2.

Rádi byste pivo / víno / mléko atp. a obchod je daleko

K tomuto bodu jsme zřídili samostatnou stránku, od které jste jedno kliknutí daleko.

Kozí sýry / regionální produkty

V době Vašeho pobytu pro Vás rádi zajistíme možnost nákupu regionálních – většinou domácích – produktů, zejména od dodavatelů z nejbližšího okolí. Jedná se o kozí a kravské sýry, med, léčivé sirupy (jitrocelový sirup, pampeliškový med, bezový med), ovocné šťávy atp. Od dubna do října doporučujeme výborné kozí sýry a po celý rok skvělý med. Pokud máte o sýry zájem, dejte nám prosím včas vědět, abychom je stihli objednat.

Staré pečivo

Pokud se potřebujete při odjezdu nebo v průběhu pobytu zbavit starého pečiva, nevyhazujte ho prosím do odpadkového koše, ale nechte ho při odjezdu např. v sáčku vedle koše nebo na kuchyňské lince, případně nám ho v průběhu pobytu nebo při odjezdu předejte. Z pečiva budou mít radost slepice ze sousedství.

Vstup na okolní pozemky

Louky a lesy v bezprostředním okolí jsou všechny v soukromém vlastnictví (převážně) starousedlíků ze Šedivin. Starousedlíci jsou velmi citliví na pohyb jim neznámých osob na svých pozemcích (i v případě lesů). Na okolní pozemky prosím pokud možno nevstupujte. Kde je možné v zimě bobovat na našich pozemcích, vám rádi ukážeme, zeptejte se prosím.

Trápí vás nedostatek fyzického pohybu? 🙂

Možná se potřebujete protáhnout nebo odreagovat, pro tento účel doporučujeme štípání či řezání dřeva nebo kosení louky kosou. Toto vše vám můžeme v rozumné míře zdarma dopřát :-).

Pozice nábytku / stavební konstrukce apartmánů / poškození vybavení

Nábytek (postele, skříně) v apartmánech nepřemísťujte. Stůl v případě potřeby přemísťujte jen ve dvou a nadzvedněte ho přitom, neposouvejte ho po zemi, děkujeme.

Většina stěn a všechny stropy v apartmánech jsou ze sádrokartonu, s výjimkou svislých stěn štítů domu. Pokud je v sádrokartonu zavěšena např. polička, pro vlastní bezpečí a naši duševní pohodu na ní nepokládejte věci o celkové váze větší než 5 kg, nenechte na ní lézt, sedat nebo houpat děti. To se týká i v sádrokartonu a ve zdivu ukotvených skříní.

Pokud dojde při vašem pobytu k nějakému problému s vybavením apartmánů (např. varnou deskou, roštem postele, nábytkem, nádobím atp.) hned nám o tom prosím řekněte, ať máme čas a možnost problém vyřešit (před příjezdem dalších hostů).

Je možný pobyt s domácími mazlíčky? Bohužel nikoli, není to možné

Pobyt s domácími mazlíčky bohužel možný není, s mazlíčky Vás nemůžeme ubytovat. Apartmány, jejich zařízení, lůžkoviny, povlečení, prostěradla, matrace ad. jsou nové. Jejich opotřebení při pobytu lidí a při pobytu se zvířaty je odlišné, nároky na úklid chlupů a dalších stop po nich jsou výrazně větší než u člověka. Je naší prioritou, aby se u nás hosté cítili příjemně při pobytu v příjemném a čistém prostředí a domníváme se, že není fér, aby nově příchozí hosté spali v posteli, kde si předtím pohodlí užíval např. francouzský buldoček (bez ohledu na to, že povlečení bude vyprané). Přírodu je možné si dosyta užít v našem okolí, není to ale určitě nutné uvnitř apartmánů. Ve výčtu důvodů by šlo dále pokračovat.

Jak jsme na to vůbec přišli – proč jsme nyní právě zde na Šedivinách

Co že nás to napadlo, že jsme jako rodilí Pražané koupili dům v dezolátním stavu daleko od civilizace (někdo by použil výraz ruinu) a pustili se bez větších předchozích zkušeností se stavbou do rozsáhlé rekonstrukce? Nápad odejít z Prahy a provozovat malý penzion jsme měli už někdy v roce 2004 (přišla s tím Bára a Martin se nápadu chytil – ve smyslu, když chce žena hrad, tak hrad), a od roku 2007 jsme začali aktivně hledat pozemek. Nejprve v Krušných horách, posléze v horách Orlických. Nalézt vhodný pozemek za rozumné peníze, kde by se dalo ihned stavět, se nám přes vynaložené úsilí nepodařilo. Proto jsme změnili plány a hledali dům s pozemkem, bez ohledu na jeho stav. Třikrát jsme již byli rozhodnuti koupit různé nemovitosti – poprvé částečně renovovanou zemědělskou usedlost v Kunčině vsi, podruhé roubenku nad Zákoutím v Deštné v Orlických horách, do třetice jsme se účastnili dražby bývalé podnikové chaty (rovněž k celkové rekonstrukci) opět na Deštné. V prvních dvou případech nákup z různých – podivuhodných (a krajně nepravděpodobných) – okolností nevyšel, ve třetím případě jsme nebyli schopni držet tempo v přihazování. Nakonec nás upoutal inzerát na prodej domu v Kounově, který nás původně příliš nezaujal, protože Kounov je ještě v podhůří, pak jsme ale přišli na to, že místní část Šediviny leží o téměř 200 metrů výše. V lednu 2010 jsme zde byli při sněhové kalamitě na prohlídce a v březnu jsme dům koupili. Tou dobou už naši blízcí příbuzní znejistěli, protože se začalo ukazovat, že se v našem případě nejedná jen o nereálný sen, ale něco mnohem nebezpečnějšího :-). Informace o historii domu naleznete zde.

Print Friendly, PDF & Email