Menu Zavřeno

Historie domu

Stručné informace o minulosti domu, kam pojedete na dovolenou nebo jiný pobyt.

V roce 1914 koupil Franz Zeuner z Polomu pro svou rodinu pozemky v Šedivinách od rodiny Tenzerů, která zde žila již v roce 1730 – jejich dům stával nedaleko současného domu. V roce 1915 Franz Zeuner zahájil stavbu zemědělské usedlosti, která byla dokončena v roce 1918. Půdorys domu byl původně 20 x 10 metrů + zemědělská veranda, výška domu byla 10 metrů.

Hlavní vstup byl ve spodní části domu, kam se přijíždělo z opačné strany, než dnes.

Třetina domu byla obytná, dvě třetiny byly určeny pro hospodářství – nejblíže k obytné části domu byla maštal se dvěma koňmi, za ní byl prostorný chlév pro hospodářská zvířata. Půda domu byla určena zejména pro uskladnění sena a dřeva. Franz Zeuner žil v domě se svou ženou Pavlínou a synem Františkem, do domu se poté přistěhovala Františkova žena Marie. Měli spolu tři děti. Rodina Zeunerových zde žila i po válce.

Dům a část pozemků jsme v roce 2010 koupili od Jana Zeunera, syna Františka. Záhy jsme se pustili do příprav náročné kompletní rekonstrukce, která byla nezbytná k tomu, abychom se mohli do domu přestěhovat a zařídit ho pro poskytování ubytování. Zrekonstruovaný dům jsme v říjnu 2021 zkolaudovali.

Print Friendly, PDF & Email